Brak produktów
LABOTIGA TEAM: PROMOCJA "4 za 3" DLA KLUBOWICZÓW
(z kodem w koszyku 4ZA3) :-)
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>
Na dzień 18 grudnia 2021 roku przypada okrągła, setna rocznica rozegrania przez reprezentację Polski pierwszego meczu na arenie międzynarodowej. W Budapeszcie przegraliśmy z Węgrami zaledwie 0-1 i tak zaczęły się niezwykle barwne losy zespołu biało-czerwonych. Niezwykły jubileusz świętować będziemy ponad miesiąc wcześniej, 15 listopada, na Stadionie Narodowym w Warszawie, podczas meczu eliminacji Mistrzostw Świata, właśnie z Węgrami.
Chcąc godnie uczcić rzeczoną rocznicę postanowiliśmy wydać album na to spotkanie. Planowana zawartość to wysokiej jakości zdjęcia z podpisami i szczegółowa dokumentacja wszystkich meczów reprezentatywki, oficjalnych i nieoficjalnych, m.in. meczów testowych (pomiędzy sobą, przygotowujących do międzynarodowych spotkań), przeciwko zespołom klubowym polskim i zagranicznym a także reprezentacjom miast polskich i zagranicznych, spotkań Polska Północna - Polska Południowa czy wreszcie przeciw amatorskim reprezentacjom państw europejskich.
Nigdy wcześniej nie publikowana dokumentacja nieoficjalnych spotkań oraz statystyki występów wszystkich potencjalnych kadrowiczów mają na celu uświadomienie fanom najważniejszej drużyny piłkarskiej w kraju, że warto wiedzieć, kto znalazł się choćby w pobliżu ławki rezerwowych w oficjalnym międzypaństwowym spotkaniu. Zawody tej rangi rozgrywano już od pierwszej połowy 1920 roku, a prace nad utworzeniem reprezentacji rozpoczęły się jeszcze przed oficjalnym powstaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej 20-21 grudnia 1919 roku. Przygotowywano piłkarzy na występ na Olimpiadzie w Antwerpii latem 1920 roku, ale wojna polsko-bolszewicka skutecznie pokrzyżowała te plany.
Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby zaprezentować dokumentację zdjęciową jak najbogatszą (około 70% zdjęć nigdy wcześniej nie publikowanych) i jak najlepszej jakości. W tym miejscu podamy jedynie, że na 42 oficjalne spotkania i 9 meczów nieoficjalnych - przeciwko amatorskim reprezentacjom państw mających miejsce w latach 1921-1932 znaleźliśmy aż 154 nowe ustalenia, zmieniające dotychczasową wiedzę w tym temacie, która została zaprezentowana w dwóch wydawnictwach GiA: "Biało - Czerwoni 1921 - 2018" (wyd. 2017) oraz "100 meczów na 100. lecie reprezentacji" (wyd. 2021).
Szczegółowo przeanalizowana i dowiedziona m.in. na podstawie dokumentacji prasowej i zdjęciowej ze wspomnianych spotkań lista rezerwowych graczy w większości spotkań jest zupełnie inna, niż podawana dotychczas - usunięto z niej 43 i wstawiono 35 nowych zawodników.
Wykryliśmy:
- niewłaściwe dane dotyczące zmian osobowych w Kapitanacie związkowym ewentualnie osoby Kapitana związkowego (3 przypadki),
- brak kapitana reprezentacji Polski (10) oraz zmiany kapitana reprezentacji Polski (2),
- usunięcie członków Kapitanatu związkowego lub Kapitana związkowego (2).
- usunięcie z wykazu reprezentantów Polski jednego z piłkarzy (1)
- usunięcie występów reprezentantów Polski (2)
Stwierdziliśmy także:
- niewłaściwie podany czas rozpoczęcia meczów(20, w tym nieuwzględnienie stref czasowych),
- pomylone imię sędziego (4),
- niewłaściwie podane osobowe zmiany reprezentantów Polski w trakcie gry (3),
- niewłaściwie podany kapitan rywali (1),
- niewłaściwie podana liczba widzów (13),
- niewłaściwie podane nazwiska strzelców bramek dla rywali (3),
- niewłaściwie podane dane osobowe zawodników rywali (6),
- niewłaściwie podane dane trenera rywali (1),
- jeszcze jedną zmianę zawodnika reprezentacji Polski (1),
- błędnie podane minutowe zmiany (skutkujące inną połową) zawodników reprezentacji Polski (3),
- niewłaściwie podane minutowe zmiany (skutkujące inną połową) zawodników rywali (2),
- brak jednego kapitana rywali (1).
O drobnostkach typu inne minuty zdobycia goli czy inne minuty zmian zawodników w trakcie gry nawet nie wspominamy w tym wyliczeniu.
Na łamach tej publikacji zadebiutowali: Leszek Jarosz (tekst o pierwszym meczu z Węgrami w roku 1921), prowadzący na co dzień na Facebooku wielce interesującą stronę „Historia Mundiali” (za tekst „Historia Mundiali” opublikowany w „Kopalnia - sztuka futbolu” nominowany do Grand Press 2020 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne)oraz mieszkający od wielu lat na obczyźnie Przemysław Florek, prezentujący ciekawostki meczowe w cyklu "Czy wiesz że".
Część statystyczna obejmuje m.in. wszystkich rezerwowych z meczów oficjalnych i nieoficjalnych. Także po raz pierwszy prezentujemy kompletny wykaz strojów reprezentacji Polski.
Na stronach czarno-białych znajduje się:
- 131 zdjęć grupowych,
- 248 "portretów" Kapitanów związkowych i piłkarzy,
- 208 zdjęć fragmentów gier,
- 85 zdjęć przedwojennych odznak federacji piłkarskich,
- 5 skanów zbiorowych autografów,
- 46 karykatur piłkarzy i sytuacyjnych,
- 1 wykres z prasy,
- 10 anonsów meczów z prasy,
- 267 wycinków prasowych,
- 19 fragmentów zdjęć,
- 10 tabel,
Na stronach kolorowych znajdują się:
- 4 zdjęcia odznak PZPN i z meczów międzypaństwowych,
- 5 zdjęć proporców meczowych,
- 6 zdjęć dyplomów,
- 8 zdjęć legitymacji,
- 6 zdjęć zaproszeń,
- 5 zdjęć plakiet,
- 18 zdjęć medali i talerza,
- 1 zdjęcie pisma,
Tytuł polskiego wydania: | Reprezentacja Polski, część 1, 1920-1932 Fotografie - Dokumenty - Pamiątki |
Autor książki: | Leszek Śledziona, Edwin Kowszewicz, Andrzej Potocki |
ISBN: | 9788396074720 |
Data wydania: | 13 listopada 2021 |
Format: | 297x210mm |
Liczba stron: | 320 |
Okładka | Twarda, książka szyta |