Brak produktów
„Wążer? Łonga”? Kiedy przybywał na Wyspy Brytyjskie, dziennikarze nie wiedzieli nawet, jak poprawnie wymówić jego nazwisko. Ale wystarczyły dwa sezony, by zaczęto odmieniać je w mediach przez wszystkie przypadki.
Arsène Wenger zbudował w Londynie jedną z najlepszych drużyn świata. Trzy mistrzostwa Anglii, a zwłaszcza sezon 2003/04, w którym jego Kanonierzy nie ponieśli w Premier League żadnej porażki, zapewniły mu stałe miejsce w historii futbolu.
W swojej książce John Cross zabiera czytelnika prosto do szatni Arsenalu. Ustami Vieiry, Parloura, Henry’ego, Pirèsa, Campbella i wielu innych piłkarzy opowiada o metodach treningowych, sztuczkach motywacyjnych i pomysłach taktycznych francuskiego szkoleniowca.
Arsène Wenger. Generał i jego Kanonierzy to nie tylko najeżona anegdotami opowieść o 20 latach Francuza spędzonych na Highbury i Emirates Stadium. To świetny przewodnik dla każdego, kto marzy o karierze menedżera. Wielkiej karierze.
„Generał i jego Kanonierzy” to opowieść dla fanów Arsenalu, którzy chętnie wrócą do czasów największych sukcesów tego klubu, jak i dla wszystkich kibiców piłki nożnej, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym wybitnym szkoleniowcu. Tej pozycji nie można przegapić!
***
Będziemy się o niego spierać, dopóki nie przejdzie na emeryturę. Czy w ostatnich latach pracy z Arsenalem mógł osiągnąć więcej? Na ile jego aż nazbyt widoczne neurozy udzielały się piłkarzom? Z drugiej strony nie spieralibyśmy się przecież o postać tuzinkową, a to, że zasłużył na pomnik przed stadionem Kanonierów i przed siedzibą Premier League, pozostaje bezsporne. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego nasz świat bez Arsène’a Wengera byłby pusty i szary, przeczytajcie tę książkę.
Michał Okoński, autor książki i bloga Futbol jest okrutny
To fascynująca opowieść o człowieku, który dokonał transformacji nie tylko w Arsenalu, ale w całym angielskim futbolu. Ta książka to także historia niezwykłej osobowości, człowieka o niezwykle szerokich horyzontach. Czyta się ją tak, jak ogląda się mecze Arsenalu z sezonu, w którym londyńczycy zdobyli tytuł, nie przegrywając ani jednego meczu. Przed państwem Arsène Wenger, jakiego wcześniej nie znaliście.
Andrzej Twarowski, NC+
Książka dla wszystkich, którym nie wystarczą memy z kurtką Wengera, ale chcieliby poznać filozofię, metody i styl pracy człowieka, który wywarł na angielskim futbolu piętno równie wielkie co sir Alex Ferguson, Matt Busby czy Bill Shankly.
Michał Pol, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”
Pamiętam jak dziś, że to Arsène Wenger zaskoczył mnie na pierwszym spotkaniu swoją wiedzą o Polsce. Był doskonale zorientowany w sytuacji w naszym kraju, rzucał anegdotami i od razu dało się dostrzec, jak inteligentnym jest rozmówcą. Czytając książkę Crossa, wracałem do tamtego dnia, bo na kolejnych stronach autor charakteryzował dokładnie tego Bossa, którego miałem szczęście poznać.
Tomasz Pasieczny, skaut Arsenalu
BIOGRAM
Arsène Wenger
(ur. 22 października 1949 r.)
Francuski trener, były piłkarz. Występował w kilku klubach we Francji, choć debiut w profesjonalnej piłce zaliczył dopiero pod koniec 1978 roku w barwach RC Strasbourg. Niedługo potem zakończył czynną karierę, wiążąc swoją przyszłość z pracą trenera piłkarskiego. Zanim w 1996 roku został menedżerem Arsenalu, prowadził AS Nancy, AS Monaco oraz japoński klub Nagoya Grampus.
W ciągu 20 sezonów pod jego wodzą Kanonierzy trzykrotnie zdobywali mistrzostwo Anglii, sześć razy kończyli rywalizację w Premier League na drugim miejscu, sześć razy sięgnęli także po Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty. Największymi osiągnięciami Wengera na arenie międzynarodowej są do tej pory finał Ligi Mistrzów w sezonie 2005/2006 oraz finał Pucharu UEFA w sezonie 1999/2000.
John Cross
Zaczynał pracę w „Isington Gazette”, gdzie nawiązał pierwsze kontakty z Arsenalem. Od 1999 roku pisze dla „Daily Mirror”, gdzie jest szefem działu piłkarskiego i ekspertem zajmującym się Kanonierami.
Tytuł polskiego wydania: | Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy |
Tytuł oryginału: | Arsene Wenger: The Inside Story of Arsenal Under Wenger |
Autor książki: | John Cross |
Tłumaczenie: | Bartosz Sałbut |
ISBN: | 978-83-7924-563-5 |
Data wydania: | 14 września 2016 |
Format: | 145 x 205 mm |
Liczba stron: | 400 tekst i 8 zdjęcia |
Okładka | Miękka |
Produkt: | Książka papierowa |
recenzja
Wielu z młodych kibiców piłki nożnej nie potrafi docenić, jak wielki wpływ Arsene Wenger wywarł na rozwój futbolu na Wyspach Brytyjskich. Francuski menedżer jest często obiektem drwin z powodu swojej nieporadności, a także z powodu niemocny Arsenalu. Jednak są też i tacy, którzy znają historię Premier League ostatnich 20 lat i wiedzą, czego Wenger dokonał i dlatego darzą go szacunkiem. Sylwetkę "Le Professeur" i jego prawdziwe oblicze w doskonały sposób przedstawia książka Johna Crossa "Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy".
Jak łatwo się domyślić, w książce tej opisane są losy Wengera od momentu podjęcia pracy w Arsenalu. Przychodząc na Highbury (od 2006 roku stadion Arsenalu nasi nazwę Emirates Stadium) Wenger był jednym z nielicznych zagranicznych menedżerów w Premier League. Pod jego adresem kierowano wiele sceptycznych uwag, gdyż nikt nie wiedział, jak człowiek wychowany we francuskiej kulturze poradzi sobie w specyficznym angielskim środowisku. Jednak Wenger szybko zaskarbił sobie sympatię kibiców i zaufanie władz klub, a najlepszym dowodem na to jest fakt, iż trenerem "Kanonierów" jest już prawie 20 lat!
W Arsenalu Wenger przeprowadził prawdziwą rewolucję. Zdecydowanie zmienił metody treningowe, taktykę oraz nawyki piłkarzy. Miał jeden podstawowy cel: jego zespół ma grać przede wszystkim atrakcyjnie. Francuz wielokrotnie przypominał swoim piłkarzom, że kibice przybyli na stadion zapłacili za bilety duże pieniądze, żeby móc obejrzeć piłkarskie spotkanie, dlatego wszyscy powinni dawać z siebie wszystko. Już w drugim roku pracy w Arsenalu Wenger sięgnął po mistrzostwo Anglii. Zbudowany przez niego zespół emanował pewnością siebie i wygrał rywalizację z równe silnym Manchesterem United.
Francuz jeszcze dwa razy triumfował w rozgrywkach Premier League. Najpierw w sezonie 2001/02, a później w sezonie 2003/04. Na szczególną uwagę zasługuj ten drugi triumf, gdyż "Kanonierzy" nie ponieśli w nim żadnej porażki. Do dzisiaj nikt nie powtórzył tego wyczynu i wątpliwe, by komukolwiek się to jeszcze udało. Wenger zbudował drużynę, która jeszcze przed rozpoczęciem meczu wiedziała, że zdobędzie trzy punkty. Silna obrona strzegła dostępu do bramki Jensa Lehmanna, zaś w ataku szalał Thierry Henry.
"Niezwyciężeni" słynęli z bardzo szczelnej obrony. Od kilku sezonów Arsene Wenger ma największe problemy właśnie z tą formacją więc wiele osób zastanawia się, co zmieniło się w podejściu Wengera. Czy stracił umiejętność przeprowadzania trafnych transferów? Czy nie umie już odpowiednio ustawić defensywnej czwórki? Szukając przyczyn sukcesu z sezonu 2003/04, należy cofnąć się kilka lat. Wenger nie zbudował silnej obrony, a odziedziczył ją po swoim poprzedniku. Mając do dyspozycji takich piłkarzy jak Sol Campbell, Martin Keown czy Ray Parlour o wiele łatwiej było o zachowanie czystego konta. Poza tym znakomitą pracę wykonywali pomocnicy, m.in. Robert Pires, Fredrik Ljungberg i José Antonio Reyes. Obecnie Wenger ma do dyspozycji o wiele słabszych zawodników, jednak sam ponosi za to odpowiedzialność.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego Arsenal w kilka lat przeistoczył się z jednego z najlepszych klubów świata w zespół, który nie jest w stanie realnie włączyć się do walki o mistrzostwo kraju, o walce w Lidze Mistrzów nie wspominając. Główną przyczyną tego procesu jest budowa nowego stadionu. Przeprowadzka z Highbury na Emirates Stadium była dla "Kanonierów" bardzo kosztowna, przez co konieczne było długotrwałe zaciskanie pasa. Poza tym Arsenal musiał walczyć w tamtym okresie nie tylko z Manchesterem United, ale także z Manchesterem City i Chelsea, które zostały przejęte przez prywatnych inwestorów. Klub Wengera musiał samodzielnie pokryć koszty budowy nowego obiektu i po wielu latach uporał się z tym. Obecnie Arsenal nie ma długów i co roku notuje dodatni bilans finansowy. Nie stoi to na przeszkodzie do wydawania dużych sum na nowych piłkarzy, jednak Arsene Wenger konsekwentnie realizuje swoją politykę wychowywania i kreowania gwiazd. Francuz hołduje zasadzie, że trzon drużyny powinni stanowić wychowankowie.
W książce Johna Crossa poznamy Arsene'a Wengera nie tylko od strony zawodowej, ale także jego bardziej prywatne oblicze. Dowiemy się, że ma on duże poczucie humoru oraz dystans do samego siebie. Potrafi śmiać się z własnej nieporadności. W książce znajdziemy również kilka anegdotek z życia francuskiego szkoleniowca. Przeczytamy m.in. o tym, jak na pewnym treningu Wenger zaplątał się w siatkę z piłkami tak bardzo, że upadł i nie potrafił się z niej wydostać. Na pomoc ruszył mu asystent, jednak i on padł ofiarą treningowego ekwipunku. Piłkarze obserwujący to zdarzenie zwijali się ze śmiechu, ale nie zdenerwowało to francuskiego szkoleniowca, który sam dostrzegł komizm całej sytuacji.
Innym razem Arsene Wenger, po skończonym obiedzie, chciał zjeść kawałek szarlotki, która była deserem. Francuz nałożył sobie na talerzyk porządnych rozmiarów kawałek i ruszył w stronę swojego stołu. Niestety, nie zauważył, że podczas obracania, kawałek ciasta spadł na podłogę i na talerzu zostały jedynie okruszki. Trener nieświadom tego wrócił do stołu i ku jego zaskoczeniu tależyk był pusty. Piłkarze, jak i sztab szkoleniowy, zgromadzeni tego dnia na stołówce, nie potrafili ukryć swojego śmiechu. Takich anegdotek z życia "Profesora" można znaleźć w książce "Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy" wiele i wywołają one u czytających niejeden uśmiech.
Książka ta z pewnością zasługuje na rekomendację, gdyż dzięki niej lepiej poznamy Arsene'a Wengera. Docenimy jego olbrzymie sukcesy oraz konsekwencję, której nie porzucił mimo niejednej fali krytyki ze strony kibiców Arsenalu. Dowiemy się również, jakimi zasadami kieruje się w życiu, co dla niego jest ważne i zdamy sobie sprawę, że na pewno osiągnie on jeszcze niejeden sukces...
recenzja
Arsene Wenger przez lata pracy w Arsenalu wypracował sobie uznanie większości futbolowego świata. Jednak ostatnie sezony zdawały się kwestionować jego kompetencje i potwierdzać, że Francuz nie nadąża za zmianami zachodzącymi w piłce. Książka John'a Cross'a pokazuje całościowo nie tylko karierę Wengera, ale również jego filozofię futbolu. Tłumaczy, dlaczego nie decyduje się on na sprowadzanie gwiazd za miliony euro oraz czemu jego drużyny zawsze wychodzą nastawione na grę ofensywną. Autor w ciekawy sposób przytacza kulisy sezonu "Niezwyciężonych", przeprowadzki na Emirates, problemów finansowych klubu oraz powolnego wyprowadzania drużyny na prostą. W książce pojawia się wiele wypowiedzi osób związanych z Arsenalem - od byłych i obecnych piłkarzy poprzez działaczy, do szeregowych pracowników. Pokazuje również francuskiego menadżera od strony, której zwykły kibic na co dzień nie dostrzega - zwykłego człowieka, który nie jest pozbawiony emocji, jak to może się wydawać w trakcie meczów. Biografia autorstwa Cross'a jest wspaniałym przewodnikiem po futbolowej filozofii Wengera, którą powinien przeczytać nie tylko każdy zadeklarowany fan Arsenalu, ale także każdy kibic chcący lepiej zrozumieć piłkę nożną.
recenzja
Niewiele jest na tym świecie osób, które potrafią utrzymać się na szczycie. Dzieje się tak we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Nieważne czy jesteś muzykiem, politykiem, aktorem czy sportowcem. W końcu nikt nie jest nieomylny. Zdarzają się jednak pewne wyjątki. Jednym z takich wyjątków w piłce nożnej jest wg mnie Arsene Wenger.
Francuski szkoleniowiec od ponad 20 lat pracuje w Arsenalu Londyn. Na Wyspach Brytyjskich wygrał wszystko, a jedynym trofeum jakiego brakuje mu w jego kolekcji jest trofeum za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Jako, że w zeszłym roku miała miejsce monumentalna rocznica pracy Wengera, w Polsce ukazała się książka Johna Crossa, która traktuje o jego karierze w klubie z Emirates, oczami byłych piłkarzy, działaczy, trenerów, a nawet samego Wengera.
Nie lada sztuką jest zamieścić wszystkie najważniejsze momenty z profesjonalnego życia jednej osoby na niemal 400 stronach, na szczęście w omawianym przypadku ta sztuka się udała. John Cross, dziennikarz i ekspert brytyjskiej gazety „Daily Mirror”, który zajmuje się właśnie Arsenalem, był najwłaściwszą osobą do podołania temu zadaniu.
Na wspomnianych 400 stronach znajdziecie 19 rozdziałów rozciągających się od momentu przybycia Arsena Wengera do klubu, aż do końca sezonu 2015/2016. W każdym z nich opisane zostały konkretne wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na pozycję Arsenalu Londyn w Wielkiej Brytanii i Europie.
Autor już od samego początku stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy Arsene Wenger to właściwa osoba na właściwym miejscu. Widzimy szkoleniowca w jego najlepszych chwilach, a także tych najczarniejszych. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z kulisami transferów, spektakularnych zwycięstw oraz najgorszych porażek, np. kupno Mesuta Özila z Realu Madryt, zacięta rywalizacja z sir. Alexem Fergusonem czy sezon „Niepokonanych”
Książka ta, to nie tylko zapis historii ostatnich dwóch dekad, ale przede wszystkim świetny materiał poglądowy dla każdej osoby, która chciałaby w przyszłości zasiadać na ławce szkoleniowej klubu sportowego. Wielu fanów „Kanonierów” głośno wypowiada swoje niezadowolenie z braku sukcesów klubu i ich źródła dopatruje się we francuskim trenerze. Poznając z bliska sekrety pracy Wengera, czytelnik zdaje sobie sprawę z jak wieloma aspektami pozasportowymi musiał on sobie radzić przez ten czas. John Cross nie stara się jednak usprawiedliwiać żadnych podjętych decyzji, a obiektywnie nakreślić wszystkie „za” i „przeciw”.
Jak już wcześniej wspomniałem, w książce znajdziecie wypowiedzi legend związanych z klubem. Swoje zdanie o menedżerze wyrazili choćby Thierry Henry, Robert Pires, Ray Parlour czy nawet Sven-Goran Eriksson. Jak zwykle, dla wzrokowców znalazły się również zdjęcia szkoleniowca z bardziej pamiętnych okresów jego kariery.
„Arsene Wenger. Generał i jego kanonierzy”, to obraz zmagań, wzlotów i upadków człowieka wiernego swojej własnej filozofii, człowieka oczytanego oraz inteligentnego, a przede wszystkim ze wszech miar interesującego. Francuz przykuwa swoją charyzmą i całkowitym zaangażowaniem w swoją pracę. Lektura tej książki sprawi, że szkoleniowiec, czy przez was lubiany czy znienawidzony, już na dobre zagnieździ się w waszej pamięci.