Brak produktów
* opis kariery jednego z najwspanialszych polskich kolarzy w historii i okoliczności wypadku, który przykuł go do łóżka na długie miesiące;
* wypowiedzi gwiazd kolarstwa na temat czterokrotnego zwycięzcy Wyścigu Pokoju.
Ryszard Szurkowski jest jednym z najwybitniejszych sportowców, którzy kiedykolwiek reprezentowali nasz kraj. Kiedy się ścigał, autobusy się zatrzymywały, banki się zamykały, a całe miasta wychodziły na ulicę, żeby nasłuchiwać wieści o miejscu kolarza na mecie.
Wszyscy wróżyli mu największą karierę, jednak w PRL-u przejście na zawodowstwo było niemożliwe, a Szurkowskiemu wyjazd za granicę nie do końca pasował. Rok temu, w wyścigu dookoła Kolonii uległ poważnemu wypadkowi, który przykuł go do łóżka na długie miesiące. Kolarz wciąż walczy o powrót do sprawności fizycznej.
W autobiografii znajdziemy archiwalne fragmenty o wyścigach, w których brał udział Szurkowski, wypowiedzi sportowców, którzy mieli okazję skrzyżować drogi z kolarzem, a także aktualne teksty o okolicznościach wypadku i obecnej sytuacji, w jakiej się znajduje.
„Wyścig” jest także książką-cegiełką. Kupując autobiografię Szurkowskiego wspierasz go w walce o powrót do zdrowia.
Wygrywał wiele ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz
Wypadek: uderzenie twarzą w asfalt. Połamane wszystkie kości twarzy, uszkodzony rdzeń, połamane kręgi, paraliż wszystkich kończyn. Operacja – pierwsza, druga, trzecia. Wszystko to działo się w mgnieniu oka. Rehabilitacja i powrót do sprawności zajmą nie miesiące, a lata.
Ryszard Szurkowski był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, by zobaczyć mistrza. Tłumy gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a rywalizacja ze Stanisławem Szozdą i innymi kolarzami rozpalała umysły młodych chłopców, do późna grających w kapsle na każdym podwórku.
Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swoim życiu. W tej autobiografii opowiada o okolicznościach wypadku i żmudnej walce o powrót do zdrowia, a gwiazdy sportu wspominają jego wielką karierę. Wszystko po to, by pomóc mistrzowi zwyciężyć raz jeszcze – w najważniejszym z jego wyścigów.
Rysiek był zawodnikiem niebywale rozsądnym, był wielkim taktykiem, potrafił swym spokojem porażać rywali. Był dla mnie, a pewnie i dla nas wszystkich wzorem. Był koleżeński, służył radą, nigdy nie zadzierał nosa. Ryszard przy tych wszystkich sukcesach zawsze prezentował wielką klasę. Gdy zaczynałem organizować Tour de Pologne, mieliśmy różne zdania, ale zawsze potrafiliśmy dyskutować, używając argumentów. To też świadczy o nim jak najlepiej.
Na bycie arcymistrzem i legendą sportu trzeba sobie zasłużyć. Nie wystarczą wyniki - równie ważna jest charyzma, postawa i wartości, które sobą prezentujemy i o których świadczymy. Ryszard Szurkowski bez wątpienia jest ikoną kolarstwa, autorytetem i człowiekiem, który inspirował i inspiruje całe pokolenia polskich sportowców. Wierzę, że autobiografia arcymistrza będzie doskonałym drogowskazem nie tylko dla kolarzy, czy zawodowych sportowców, ale dla ludzi, którzy chcą podążać za swoją pasją.
Rafał Sonik, kierowca rajdowy
Dla mnie Ryszard Szurkowski był najlepszym polskim kolarzem. Gdyby nie było podziału między blokiem wschodnim a zachodnim, mógł zrobić zupełnie inną karierę. Nawet wygrać Tour de France.
Bernard Hinault, francuski kolarz szosowy i torowy, pięciokrotny zwycięzca Tour de France
Ryszard Szurkowski – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy szosowych w historii. Dwukrotny wicemistrz olimpijski w jeździe drużynowej na czas (1972, 1976), czterokrotny medalista mistrzostw świata, pierwszy w historii indywidualny mistrz świata z naszego kraju (1973). W trakcie swojej kariery cztery razy triumfował w Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975), zyskując nad Wisłą olbrzymią popularność. Po zakończeniu kariery objął funkcję trenera kadry narodowej (1984-1988). Był też posłem na Sejm PRL (1985-1989) i zajmował stanowisko prezesa PZKol (2010-2011). Zajął 2. miejsce plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku.
Kamil Wolnicki – Od 2004 roku dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. Żadna dyscyplina sportu nie jest mu obca. Obecnie zajmuje się przede wszystkim skokami i biegami narciarskimi, boksem oraz kolarstwem. Towarzyszył Justynie Kowalczyk w latach jej największych międzynarodowych sukcesów. Relacjonował z miejsca wydarzeń sześć igrzysk olimpijskich: letnie w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro oraz zimowe w Vancouver, Soczi i Pjongczangu.
Krzysztof Wyrzykowski – dziennikarz, publicysta i komentator sportowy. Autor książek, także tych napisanych we współpracy z Ryszardem Szurkowskim („Kolarstwo”, „Być liderem”). Pracę dziennikarską rozpoczął w redakcji sportowej Telewizji Polskiej, gdzie komentował m. in. Wyścig Pokoju. W latach 70. pisał dla tygodnika „Sportowiec", a po wyjeździe do Francji w 1983 roku – dla „L'Équipe". Od 2002 roku współpracuje ze stacją Eurosport, relacjonując biathlon i kolarstwo.
Tytuł polskiego wydania: | Ryszard Szurkowski. Wyścig |
Autor książki: | Ryszard Szurkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Kamil Wolnicki |
ISBN: | 9788381295154 |
Format: | 140 x 205 mm |
Data wydania: | 31 lipca 2019 |
Liczba stron: | 356 tekst i 8 zdjęcia |
Okładka | Miękka |
Produkt: | Książka papierowa |
recenzja
Dla sporej grupy kibiców kolarstwa urodzonej po upadku PRL-u, Wyścig Pokoju stał się pewnego rodzaju legendą. Mitem o wspaniałych pojedynkach polskich kolarzy z radzieckimi, tłumach ludzi przy trasie i milionowej publiczności śledzącej zmagania za pomocą przekazów medialnych. Równie rozmyte stały się historie jego uczestników - kojarzone są nazwiska, jednak większość "niedzielnych" fanów kolarstwa może mieć problem z powiedzeniem o nich czegoś więcej. Dlatego też dobrze, że powstała autobiografia Ryszarda Szurkowskiego.
Książka ta jest przekrojowym spojrzeniem na karierę czterokrotnego zwycięzcy Wyścigu Pokoju od pierwszego kontaktu z rowerem, przez największe triumfy, po karierę trenerską. Łączy w sobie ona teksty napisane specjalnie na tę okazję, jak i fragmenty z wydanej kilkadziesiąt lat temu publikacji "Być Liderem", również opowiadającej o karierze Szurkowskiego. Z jednej strony jest to duży atut, gdyż pozwala na zrozumienie jak zmieniło się spojrzenie mistrza na pewne sprawy wraz z upływem lat, a z drugiej może powodować w czasie lektury lekkie zamieszanie w chronologii. Historię uzupełniają wypowiedzi osób związanych z kolarstwem, które miały okazję w trakcie swojej kariery spotkać Szurkowskiego na swojej drodze.
Jednocześnie nie jest to książka tylko o jednym zawodniku, lecz o całym kolarstwie tamtych czasów. Pozwala zrozumieć, dlaczego Wyścig Pokoju cieszył się taką popularnością, jak trudno było się do niego dostać. Tłumaczy także, dlaczego polscy kolarze nie decydowali się na ucieczkę za granicę i starty w grupach zawodowych.
Niewątpliwie dla fanów kolarstwa jest to pozycja obowiązkowa, niezależnie od wieku. Młodsi poznają lepiej postać Ryszarda Szurkowskiego, jego sukcesy, a także świat wyścigów rowerowych okresu PRL. Starsi natomiast otrzymają szansę powrotu do tamtych lat i ponownego przeżycia wielkich sukcesów naszych kolarzy.
recenzja
Świetna książka.