Pisma Kopla i Mirki Piżyców o życiu w getcie...

Autorzy: Mirka Piżyc, Kopel Piżyc

Wydawca: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Czas wysyłki: do 7 dni roboczych

Price: 31,20 zł
(Brutto)
Zdobądź 3 pkt w programie Labotiga Team = 0,60 zł
Dowiedz się więcej o programie Labotiga Team

Na książkę składają się pisma ojca i córki: Kopla i Mirki Piżyców, którzy sporządzali swoje notatki po ucieczce z warszawskiego getta, w ukryciu po stronie aryjskiej. Kopel był syjonistą, działaczem społecznym, w getcie współorganizował szkolnictwo hebrajskie i chór dziecięcy. Mirka tuż przed wojną zdała maturę, marzyła o medycynie, a w getcie pracowała w domu dziecka.
Zapiski Kopla dotyczą życia w getcie, jego działalności społecznej oraz losów całej rozgałęzionej i bardzo ze sobą związanej rodziny, z której większość osób zginęła.
Mirka opisuje życie w getcie od akcji likwidacyjnej (lipiec-wrzesień 1942 r.) do początków powstania w kwietniu 1943 r., kiedy jej i ojcu udało się wydostać z getta. Młodsza siostra Mirki Rutka z matką wyszły z getta tydzień wcześniej. Wszyscy czworo przeżyli w kryjówkach po stronie aryjskiej. Po wojnie Piżycowie wyjechali do Szwecji, a stamtąd do Izraela.

"Za mną idzie młoda kobieta. Na plecach nosi tłumok. Niemiec z szatańskim uśmiechem podchodzi do niej, podnosi pejcz i wali w plecak. Rozlega się straszny krzyk ukrytego dziecka. Niemiec wyrywa kobiecie maleństwo i ciska je wraz z tłumokiem pod ścianę. Nieszczęsna chce iść za dzieckiem. Oprawca zatacza się wprost ze śmiechu, bawi go to. Uderzeniem kolby wpycha siną z rozpaczy kobietę z powrotem do szeregu".
z dziennika Mirki Piżyc

Marka
Wysyłka do 7 dni roboczych
Indeks 759246
Autor Mirka Piżyc, Kopel Piżyc
ISBN 9788363444495
Rok wydania Rok wydania: 2025, oprawa: twarda
Wydawnictwo Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Data premiery 2025-11-12
Oprawa twarda
Ilość stron 284
Cena detaliczna netto 38.10
Cena detaliczna brutto 40.01
Format 165x14 mm

baner punkty lb.jpg

labotiga-nowa-baner-karta-produktu-promocja.jpg

Ładowanie...
Powrót do góry